Biologiczne oczyszczalnie hitem ochrony środowiska

Parę dni temu odwiedzałam koleżankę ze studiów, rodowitą Wielkopolankę. Jej tata pracuje w firmie zajmującej się oczyszczaniem ścieków. Przy wspólnej kolacji opowiedział nam co nieco na temat nowych technologii, które wprowadza, a które stają się coraz popularniejsze w społeczeństwie. Chodzi konkretnie o biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Biologiczna oczyszczalnia alternatywą dla tradycyjnej?

biologiczne oczyszczalnie ścieków z wielkopolskiegoOkazuje się, że tradycyjne szamba odchodzą do lamusa. Zastępują  je tzw. biologiczne oczyszczalnie ścieków, dużo bardziej korzystne dla otoczenia. Tata mojej koleżanki stwierdził, że w wyniku wielu kampanii edukacyjnych, prowadzonych w szkołach, na uczelniach, w mediach i miejscach pracy, cieszą się one wciąż wzrastającą popularnością. Wielu ludzi, budując nowy dom, rozważa opcję stworzenia tzw. ekologicznego miejsca zamieszkania. Montuje się więc solary na dachach, do budowy używa się ekologicznych materiałów, jest też kwestia odprowadzania nieczystości. Biologiczne oczyszczalnie ścieków, wykorzystując technologię naturalnego złoża biologicznego, sprawiają, że możemy odprowadzić oczyszczoną wodę bezpośrednio do gruntu, tak wysoką skuteczność wykazują. Biologiczne oczyszczalnie ścieków z wielkopolskiego cieszą się znaczną renomą w społeczeństwie. Zapytałam mojego rozmówcę, co w przypadku, gdybym kiedyś chciała zamontować taką oczyszczalnię przy moim domu. Usłyszałam, że jako laik raczej nie dam rady sama, ale w dzisiejszych czasach mnóstwo fachowców szczerze zainteresowanych tematem chętnie mi pomoże. 

Rozmowa z tatą mojej koleżanki nastroiła mnie bardzo optymistycznie na przyszłość. Polacy coraz częściej i chętniej zamieniają stare, znacznie obciążające środowisko urządzenia na te nowocześniejsze i bardziej ekologiczne. Biologiczne oczyszczalnie być może już wkrótce całkowicie wyprą te tradycyjne. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ten pozytywny trend utrzyma się w perspektywie czasu.