Czym jest galwanotechnika?

Galwanotechnika zajmuje się teoretycznymi oraz praktycznymi metodami produkowania różnych powłok na rozmaitych podłożach. W wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych jest wykorzystywana ta metoda. Dział ten można podzielić na dwa osobne działy: galwanoplastykę oraz galwanostegie.

Czym jest niklowanie?

Powierzchnia poddana niklowaniuNiklowanie jest to pokrywanie podłoża warstwą niklu. Czynność ta jest wykonywana w celach:

  • dekoracyjnych
  • technologicznych
  • jako powłoka dla innych powłok

Proces ten najczęściej jest wykonywany na elementach stalowych. Najlepiej gdy taka powierzchnia wcześniej została pokryta warstwą miedzi. Ta warstwa pośrednia ma lepszą przyczepność do stali, jak i do miedzi. Elementy, które zostały poddane procesowi niklowania, w porównaniu do takich które zostały poddane procesowi chromowania cechują się gorszym wyglądem – połyskiem, przebarwieniami. Elementy takie również są mniej odporne na korozję oraz posiadają mała wytrzymałość mechaniczną. Zaletą na pewno takich elementów jest ich niska cena.

Jak jest wykonywane chromowanie w zakładzie w Bydgoszczy?

Elementy chromowaneChromowanie jest procesem polegającym na powlekaniu elementów stalowych powłoką chromową. Proces ten ma zapowiedz korozji elementów oraz zwiększyć ich wytrzymałość mechaniczną. Chromowanie w bydgoskim zakładzie jest wykonywane w temperaturze od 900 do 1050 stopni Celsjusza. Proces ten trwa od trzech do dwunastu godzin. Chromowanie w Bydgoszczy wykonywane jest w ośrodkach kąpielowych. W Bydgoskim zakładzie wykonuje się chromowanie elektrolityczne. Chromowanie takie jest wykonywane w wannach z chromem. Wanny z tymże roztworem są podgrzewane do wysokich temperatur. Kolejną czynnością jest kąpiel stalowego elementu w chromie. Również w tejże firmie wykonywane jest chromowanie plastiku oraz tworzyw sztucznych. Proces ten staje się coraz bardziej popularny w Polsce.

Jak działają dozowniki grawimetryczne?

Dozownik grawimetrycznyDozowniki służą do dozowania materiału lub czynnika. Dozowniki grawimetryczne służą do precyzyjnego dozowania oraz mieszania tworzyw. Dozowniki te działają na zasadzie ważenia ubytkowego. Układ, który służy do dozowania jest połączony z układem wagowym przy pomocy szybkozłączy. Układ, który służy do warzenia działa bardzo dokładnie, nawet, gdy urządzenie działa przy dużych wibracjach. System, który służy do sterowania składa się z filtru samoregulującego. Gwarantuje on poprawność informacji o wadze barwnika. Dozowniki grawimetryczne są najczęściej używane przy procesach:

  • wytłaczania
  • wtrysku
  • rozdmuchu

Zasada działania takiego dozownika jest prosta. W pierwszej kolejności ustawia się na ekranie ilość materiału jaka ma być dozowana i w jakim czasie. Tworzywo jest dozowane jedno po drugim na szale ważącą. Następnie wszystko razem jest wsypywane do komory mieszającej. W tej komorze jest przygotowywany jeden wsad. Dozowniki najczęściej są instalowane bezpośrednio do maszyny przetwórczej, czy wtryskarki. Dozowniki posiadają automatyczny czujnik, który sygnalizuje, gdy dozowane tworzywo się kończy.

Czy warto stosować dozownik barwnika?

Dozownik barwnikaInnymi urządzeniami wykorzystywanym w przemyśle są dozowniki barwnika. Dozowniki barwnika służą do dozowania barwnika w odpowiedniej, powtarzanej ilości, co dla pracownika, który wykonywał by to ręcznie było by nie możliwe. Również pomoc dozowników barwnika znacznie ogranicza czas pracy wtryskarki lub innych urządzeń. Wiele już nowych tego typu urządzeń posiada inteligentne systemy dozowania oraz czujnik, gdy barwnik kończy się nam w zbiorniku. To dzięki stosowaniu dozownika barwnika możemy nadać produkowanym elementów, szczególnie tym z tworzywa sztucznego różne barwy.

 

 

 

 


Odnośniki do materiałów związanych z tematem:

  • Labotek – strona internetowa firmy oferującej dozowniki grawimetryczne
  • 4metal.pl – portal internetowy prezentujący informacji z branży metalowej
  • Cynkopol – strona internetowa firmy z Bydgoszczy wykonującej niklowanie i chromowanie

Podsumowanie

Galwanotechnika jest działem przemysłu, który jest bardzo często stosowany. Proces niklowania, czy chromowania ma na celu zwiększenie wytrzymałości elementu poddawanemu tym procesów, a także zwiększyć odporność na korozję.

Leave a Comment