Druk na folii stretch – fototapety i banery reklamowe

Folia stretch bardzo często jest wykorzystywana do pakowania wielkogabarytowych palet. Dzięki swej budowie folia idealnie skleja duże powierzchnie, a dzięki temu stabilizuje ładunki w trakcie ewentualnego transportu.

 

folia stretchWłaściwości folii stretch

Folia rozciąga się i dlatego służy nawet do zabezpieczenia ciężkich i również nieregularnych przesyłek. Skutecznie zabezpiecza paczki na czas transportu. Folia strecz odporna jest na wilgoć, brud, pył, jest lekka, sprężysta i nie klei się. Przedmioty nią opakowane pozostają estetyczne w wyglądzie, a sama folia jest bardzo prosta w użyciu i stosunkowo niedroga. Specjalne „kolorowe” jej odmiany umożliwiają również ukrycie / zamaskowanie zawartości przesyłek, co gwarantuje dodatkową i niezwykle istotną ochronę, swoistego rodzaju poufność (trzeba zauważyć, że w sprzedaży dostępne są między innymi folie czarne, niebieskie, białe). Dzięki tym wszystkim właściwościom folia stretch stała się jednym z najlepszych i najczęściej wykorzystywanym w logistyce materiałem do pakowania przewożonych materiałów (coraz częściej również sklepy internetowe wykorzystują ten materiał to zabezpieczenia towarów zamawianych online).

Dodatkowym wzmocnieniem folii strech może okazać się taśma pakowa, która skutecznie skleja i przytrzymuje zabezpieczany towar. Oczywiście taśma bardzo często używana jest również do oklejania produktów pakowanych w inny, bardziej tradycyjny sposób, na przykład przez owijanie papierem. Przeznaczenie taśm jest bardzo szerokie i dlatego dokonując zakupu oprócz ceny, która jest zazwyczaj ważnym kryterium wyboru, warto kierować się jej rodzajem. Akryl świetnie sprawdza się na gładkich i śliskich powierzchniach, hot melt odznacza się większą siłą klejenia i odpornością na wilgoć, z kolei solvent polecany szczególnie do oklejania kartonów, bo sprawdza się zarówno w przypadku gładkich jak i nieco porowatych powierzchniach. Z kolei różne kolory, w których taśma jest dostępna, pozwalają na idealne dopasowanie jej do całego opakowania. Podobnie jak na folii (szczegóły dokładnie opisujemy poniżej) tak i na taśmie klejącej możliwy jest indywidualny nadruk z wykorzystaniem wielu barw i tonacji.

foliaPodsumowując, opisywana folia stretch i taśma pakowa ma szerokie zastosowanie, które można sprowadzić do najważniejszych punktów:

  • Zabezpieczenie przesyłek (w tym ukrywanie ich zawartości)
  • Stabilizowanie ładunków na paletach
  • Zabezpieczenie produktów przechowywanych w kartonach przed rozsypywaniem
  • Folia wykorzystywana jest również przy pracach polowych czy domowych

Dla informacyjnego porządku dodajmy, że folia maszynowa występuje również w odmianie, która wyróżnia się bardzo dużą przejrzystością i brakiem kleju na zewnętrznej / wewnętrznej warstwie. Ta właściwość zapewnia brak „czepliwości” palet względem siebie (istotne szczególnie podczas magazynowania towarów).

 

Traditional Japanese house and gardenFolia stretch i druk

Wszystkie właściwości folii, które tak bardzo w codziennej pracy chwalą sobie osoby zajmujące się pakowaniem, magazynowaniem i transportowaniem produktów stają się „zmorą” tych, którzy chcą na niej cokolwiek drukować. Ze względu na rozciągliwość druk wielkoformatowy na folii staje się dużym wyzwaniem. Drukowane na niej elementy mogą ulegać bardzo znacznym metamorfozom (na przykład mogą się zostać znacznie rozciągnięte wzdłuż lub wszerz). Dodatkowym problemem, który trzeba opanować, przy próbie drukowania na folii jest centrowanie elementów i umiejętność właściwego prowadzenia folii, by powtarzające się elementy pozostały idealnie do siebie dopasowane a poszczególne elementy pozostawały identyczne. Szczególnym wymaganiem nadruku na folii stały się z czasem kody kreskowe, które są wymogiem koniecznym. Choćby najmniejsze zniekształcenie tego znaku uniemożliwiałoby sczytywanie kodu z opakowania.

Doświadczeni projektanci poradzili sobie jednak z tym problemem. Doskonała znajomość automatów do owijania tacek, pakowania żywności i nie tylko pozwoliła im wypracować niezawodne metody na odzwierciedlenie praktycznie każdego pomysłu na tak przygotowany projekt, żeby bez straty jakości mógł być nałożony na materiał, którym będą owijane tacki, pudełka na przykład z żywnością. 10 kolorowy nadruk pozwala w tej technologii drukować na opakowaniach bez utraty jakości nawet fotografie!

Tym sposobem, idąc dobrze znanym sposobem małych kroków i metodą kolejnych przybliżeń fachowcy doszli do perfekcji w odzwierciedlaniu najbardziej fantazyjnych projektów na materiale, który początkowo wydawał się idealnym materiałem na opakowania, ale trudnym i niedostępnym środkiem dla marketingowców i innych specjalistów od kreowania wizerunku małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Druk wielkoformatowy odpowiada na potrzeby nadrukowania nawet najbardziej wymyślnych fotografii, wzorów, fototapet i a nawet wielkich i złożonych bannerów reklamowych.

 


 

 

druk foliaŹródła:

11 thoughts on “Druk na folii stretch – fototapety i banery reklamowe”

Leave a Comment