usługi pogrzebowe

Jak transportować zwłoki z zagranicy?

Śmierć zdarza się w każdej rodzinie. Jest to zawsze dość traumatyczne przeżycie. W okresie tym na bliskich spada sporo obowiązków związanych z organizacją pochówku. Spraw organizacyjnych jest bardzo dużo, sytuacja pogarsza się, gdy bliski zmarł zagranicą. Sprowadzenie zwłok do kraju jest sporym wyzwaniem. Warto więc zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

Transport zwłok z zagranicy

transport zwłok na cmentarzW sytuacji gdy bliska osoba umiera poza granicami kraju, a pogrzeb ma odbyć się w kraju ojczystym bliscy mają dwie możliwości. Po pierwsze mogą wynająć zakład pogrzebowy, który kompleksowo zajmie się organizacją całości. Bez problemu usługi takie można znaleźć w każdym większym mieście, zarówno we Wrocławiu jak i Poznaniu. Drugim wyjściem jest organizacja transportu na własną rękę. Jest to sposób trudniejszy jednak tańszy. Zwłoki zmarłego może sprowadzać do kraju jego najbliższa rodzina. W szczególności:

 • małżonek,
 • dzieci,
 • wnuki,
 • prawnuki,
 • rodzice,
 • dziadkowie,
 • pradziadkowie,
 • rodzeństwo,
 • ciotki,
 • stryjowie

Zgodę na taki przewóz powinien wydać starosta lub prezydent miejscowości, w której pogrzeb ma się odbyć. We wniosku powinny znaleźć się wszystkie niezbędne dane wnioskodawcy i osoby zmarłej. W takiej dokumentacji należy również określić sposób transportu. Niezbędne będzie również przedstawienie przetłumaczonego aktu zgonu. Złożenie wniosku i wydanie decyzji jest bezpłatne i odbywa się w trybie trzech dni roboczych. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do konsula, który musi wyrazić zgodę na przewóz zwłok. Tutaj trzeba już ponieść opłatę, na terenie Unii Europejskiej jest to czterdzieści euro, jednak ceny mogą się różnić. Pracownicy konsulatu opieczętowują trumnę czy też urnę.

Usługi transportowe

usługi transportowePrzed transportem należy także wybrać sposób transportu. O ile kraj nie znajduje się za oceanem to możliwości jest wiele. Ich wybór uzależniony jest od czasu przewozu oraz ceny. Firmy transportowe oferują przewóz zwłok samochodami lub samolotami. Nie każda linia lotnicza zezwala na transport zwłok. Do przewozu zwłok zagranice trzeba wykorzystać specjalne metalowe trumny, w których dnie umieszczona jest specjalna substancja chłonna. Dodatkowo musi ona być hermetycznie zalutowana przez zakład pogrzebowy. Trumna umieszczana jest w drewnianej skrzyni. Sytuacja ma się podobnie gdy ciało zostało podane kremacji. Urna także musi być metalowa i zalutowana oraz dodatkowo obudowana drewnianą urną. Zaświadczenie o wykonaniu procedur należy przedstawić w konsulacie. Przewóz zwłok w trumnie powinien odbyć się specjalnie oznakowanym samochodem. Przepis ten nie dotyczy, gdy przewozi się urnę. Takiego przewozu można dokonać każdym środkiem transportu drogowego. Transport lotniczy wymaga dopełnienia formalności. Niektóre linie lotnicze nakazują również by na pokładzie gdzie przewożone są szczątki znajdował się zleceniodawca. Formalności tych nie trzeba dopełniać, jeśli wynajmie się profesjonalną firmę, która zajmie się sprowadzeniem zwłok bez zbytniego angażowania klienta.

Systemy chłodnicze w zakładach pogrzebowych

agregaty chłodniczeZ powodu konieczności dopełnienia wielu procedur, proces pogrzebowy trwa o wiele dłużej niż zwykle. Dlatego należy zadbać aby zwłoki przed transportem były odpowiednio przechowywane. Urządzenia chłodnicze w domu pogrzebowym powinny być dostosowane do takich nietypowych sytuacji. Należy zatem poinformować zakład o chęci przewiezienia zwłok. Większość profesjonalnych zakładów pogrzebowych jest doskonale przygotowana do transportu zwłok na duże odległości. W dobrze wyposażonym zakładzie powinny znaleźć się:

 • wózki
 • komory chłodnicze,
 • regały,
 • stoły sekcyjne

Przy wyborze odpowiedniego zakładu należy zatem zwrócić uwagę, czy firma będzie potrafiła odpowiednio zadbać o zwłoki bliskich.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:


Podsumowanie

Transport zwłok spoza granic kraju stanowi spory problem. Jednak przy dopełnieniu wszystkich formalności można liczyć na szybką realizację. Często jednak bliscy nie mają głowy do chodzenia po urzędach. W tym pomóc mogą profesjonalne firmy, które kompleksowo zajmą się całą procedurą, bez obarczania problemami właścicieli.