Bus do przewozu osób

Kontrola stanu technicznego busów do przewozu osób

Kontrola stanu technicznego pojazdu, którym przewożonych codziennie jest wiele osób wydaje się jeszcze bardziej konieczna niż w przypadku zwykłego auta osobowego. Trzeba zadbać, aby bus przeznaczony do transportu ludzi był zawsze sprawny i nieawaryjny. Pomoże to zapewnić bezpieczeństwo na drodze, nie tylko pasażerom, ale też innym uczestnikom ruchu.

Stacja kontroli pojazdów oraz codzienne sprawdzanie stanu pojazdu

diagnostyka w stacji kontroli pojazdówWiadomo, że każdy samochód podlega obowiązkowej kontroli okresowej. Pojazd do przewozu osób powinien być wówczas kontrolowany wnikliwie i w momencie pojawienia się jakichś zastrzeżeń obowiązkowo od razu powinien podlegać naprawie. Nie należy poświadczać o bezpieczeństwie takiego pojazdu. Usterki są zbyt dużym zagrożeniem dla ruchu, a już zwłaszcza kiedy bus obsługuje na przykład przewozy do Belgii, czyli trasy zagraniczne. Wówczas nie powinno być mowy nawet o najdrobniejszych defektach. Podczas dłuższego przejazdu bowiem dobry stan techniczny auta to gwarancja, że wszyscy spokojnie dotrą na miejsce. W przypadku zaś wad samochodu można narazić zdrowie i życie dużej liczby osób, a po wypadku ryzykuje się także brak ruchu w biznesie. By zapobiec pojawianiu się problemów technicznych ważne jest też bieżące sprawdzanie funkcjonowania busa. Kluczowe jest to zarówno dla przewoźników oferujących jedynie kursy z Warszawy do Bydgoszczy, jak i dla kierowców jeżdżących za granicę. Przed każdym wyjazdem w trasę kierowca powinien sprawdzić:

 • działanie hamulców
 • ważność gaśnicy
 • ciśnienie powietrza w oponach
 • działanie układu kierowniczego
 • sprawność oświetlenia
 • widoczność
 • poziom wszystkich płynów
 • posiadanie wszystkich dokumentów
 • stan oleju

Wspomniane czynności kontrolne pozwolą na pewniejszą jazdę i zachowanie bezpieczeństwa.

Mechanik potrzebny od zaraz

stary warsztat mechaniki samochodowejJeżeli przydarzyła się usterka, konieczne jest udanie się do mechanika. Nigdy nie wolno jechać, jeżeli zdiagnozowano problem. Niech nie przychodzi do głowy myśl, że to nic takiego, bo może się to skończyć poważnym wypadkiem. Lepiej opóźnić kurs niż narazić siebie i innych na uszczerbek zdrowia lub śmierć. Skutki jednej decyzji mogą być naprawdę znaczące dla całego późniejszego życia. Naprawdę już lepiej zwrócić pasażerom pieniądze albo ryzykować, że będą niezadowoleni z powodu opóźnienia niż narażać wszystkich na skutki niewłaściwego funkcjonowania samochodu. Nic nie jest tak ważne jak bezpieczeństwo na drodze. Warto także wiedzieć, co może być kontrolowane podczas kontroli drogowej przez policję:

 • czystość spalin
 • emisja hałasu
 • ile światła dociera przez szyby
 • zawieszenie
 • oświetlenie
 • stan przekładni kierowniczej

Te wszystkie elementy powinniśmy mieć zawsze sprawne, ponieważ są kluczowe dla bezpieczeństwa. Lepiej zadbać o mechanikę samochodową zawczasu niż później borykać się z większymi problemami. Wtedy i mechanika samochodowa będzie tańsza, i bezpieczeństwo będzie większe.

Busy do Belgii, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo pasażerów

Sprawny bus do transportu osobowegoPoza wspomnianymi wcześniej kontrolami i mechaniką kluczowe jest przestrzeganie pewnych zasad. Przewoźnicy nieraz je łamią, zwłaszcza na dłuższych dystansach. Przewożą zbyt dużo osób w za małym pojeździe. Nadużycia zdarzają się także ze strony samych pasażerów, którzy niewłaściwie zachowują się podczas jazdy. Utrudniają w ten sposób kierowanie. Poza tym ważne, aby pasażerowie, którzy biorą leki mieli je ze sobą i nie zapomnieli zażyć. Niewskazane są także rozmowy z kierowcą podczas jazdy, bo odciągają jego uwagę od drogi i mogą zmniejszyć jego czujność, doprowadzając do wypadku. Warto mieć wszystkie zagrażające czynniki na uwadze. Nie tylko jadąc za granicę, ale na dłuższych dystansach potrzebna jest szczególna ostrożność, bo łatwiej o wypadek.

 


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

 • Skafander Travel – witryna internetowa firmy organizującej przewozy do Belgii
 • Moto.pl – portal internetowy z wiadomościami i artykułami motoryzacyjnymi
 • Auto Reno Lak – strona internetowa warsztatu mechaniki samochodowej z Bydgoszczy

Podsumowanie rozważań

Jak widać, ważna jest okresowa kontrola pojazdów, ale także każdorazowe sprawdzenie samochodu przed wyjazdem. Warto także zwrócić uwagę na kilka innych czynników, aby kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo pasażerów i swoje. Dbałości o spokojną jazdę nigdy za wiele. Kiedy w grę wchodzi zdrowie i życie, to warto poświęcić pięć minut dłużej na sprawdzenie stanu technicznego.