Laboratoria badające kleszcze

Kleszcze są jedynymi owadami, które żyją w Polsce i zarażają groźnymi chorobami. Musimy więc się przed tymi owadami bronić tak jak tylko jesteśmy w stanie. Najgroźniejsze jest to, że kleszcze roznoszą niekiedy chorobę z Lyme znaną wszystkim bardziej jako borelioza. Przebieg tej choroby bywa niekiedy naprawdę nieprzyjemny więc musimy skutecznie z kleszczami walczyć.

Badanie kleszczy na boreliozę

badanie kleszczaKleszcz jest owadem, który żywi się krwią różnych zwierząt. Jednak nie pogardzi on również krwią ludzką. W związku z tym musimy bardzo uważać by nie dopuścić do ukąszenia. Sam fakt, że kleszcz by pasożytował na naszym ciele nie jest jeszcze tak bardzo odrażający jak to, że owady te mogą nas zarazić groźnymi chorobami. Do tych najbardziej popularnych zaliczyć możemy boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Ta druga choroba na szczęście przytrafia się znacznie rzadziej ale nie możemy zakładać, że nas ne dotknie. W związku z tym po ugryzieniu warto wykonać badanie kleszcza w kierunku choroby z Lyme oraz wspomnianego zapalenia. Żeby poddać kleszcza takiemu badaniu to konieczne jest najpierw jego wyjęcie z naszego ciała. Możemy zrobić to za pomocą pęsety lub też przy użyciu specjalnych urządzeń przeznaczonych do tego celu, które są dostępne w praktycznie każdej aptece. Kleszcza po wyjęciu musimy umieścić na jałowej gazie oraz najlepiej umieścić go również w jakimś pojemniku byśmy mieli pewność, że go dostarczymy w całości.

Badaniami nad kleszczami w kierunku boreliozy zajmują się specjalne laboratoria. Są to jednak placówki prywatne więc trzeba liczyć się z tym, że za takie badanie będziemy musieli zapłacić. Ceny za takie badanie jednak nie da się wprost podać ponieważ jest ona w dużej mierze zależna od tego jaką metodą będzie badany kleszcz, który nas ukąsił.