Łóżko drewniane i meble indyjskie, czyli sypialnia na styl kolonialny

W naszych mieszkaniach każdy z nas ma swoje ulubione pomieszczenie. Jedni swój wolny czas spędzają w pokoju dziennym,inni zamykają się w gabinetach, a jeszcze inni wybierają sypialnie. Dobrze jest mieć własny kąt w którym czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Podczas urządzania konkretnych pomieszczeń zwracamy uwagę na ich funkcjonalność, na dobór kolorów i mebli. W wielu przypadkach jeden pokój musi pełnić kilka funkcji.

 

Meble kolonialne, regały magazynowe – projektowanie przestrzeni

Mamy wtedy utrudnione zadanie, ale modnych rozwiązań jest naprawdę bardzo dużo i każdy może znaleźć swój indywidualny styl. Jeżeli na przykład chodzi o małżeńską sypialnię, to musi być ona komfortową przestrzenią dla dwóch osób. Jeśli nie wiemy jaki styl będzie dla nas najlepszą opcją, to być może meble z drewna i typowe meble kolonialne spiszą się w tej roli. Taki wybór musi być bardzo dokładnie przemyślany.

Meble kolonialne, a nawet meble stylizowane na taki styl nie należą do najtańszych. Poza tym bywają ciężkie i masywne, a przez to nieumiejętnie dobrane mogą przytłoczyć zbyt małe pomieszczenie. Tak więc zanim wybierzemy się na zakupy, neutralnym okiem spójrzmy na naszą sypialnię i dokładnie zastanówmy się czy to jest aranżacja jakiej oczekujemy. W ramach pomocy możemy wesprzeć się katalogami i gazetami poświęconymi urządzaniu wnętrz. Styl kolonialny jest na tyle popularny, że na pewno trafimy na jakąś modną stylizację. Ważną sprawą będzie także pewna kwestia techniczna. Łóżka drewniane i pozostałe meble umieszczone w sypialni będą bardzo ciężkie. Waga jednej komody może przekroczyć nawet sto kilogramów. Jeśli do tego dodamy jeszcze łóżko i jakąś szafę, to nasz budynek może nie wytrzymać takiego obciążenia. Jeżeli sypialnia mieści się na poddaszu lub na piętrze domu jednorodzinnego, to zanim wstawimy tam te masywne meble zapytajmy o radę specjalistów. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to śmiało możemy planować urządzanie sypialni w stylu indyjskim.

Zobaczmy zatem co powinno się znaleźć na naszej liście zakupów:

 • łóżko;
 • komoda;
 • szafki nocne;
 • szafa;
 • skrzynia na pościel;
 • toaletka;
 • miękka wykładzina;
 • zasłony;
 • lampka nocna;
 • pościel;
 • narzuta na łóżko;

Z powyższych propozycji możemy się zdecydować na wszystkie elementy, ale równie dobrze możemy kupić same łóżko drewniane i dwie szafki nocne.

 

Meble kolonialne – jasne czy ciemne kolory

Aranżując sypialnię na styl kolonialny musimy także brać pod uwagę ciemne kolory. Jak wiadomo takie meble są przeważnie ciemnobrązowe. Mogą mieć naturalny połysk, ale mogą być także lekko matowe. Do takich mocnych barw w ramach uspokojenia powinno się dodać jakieś stonowane kolory na ścianach i dekoracjach. Pierwszym pomysłem będzie nawiązanie do klasyki. Białe ściany optycznie powiększą pomieszczenie, a ciemne meble dodadzą elegancji. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór beżów i delikatnych brązów. Z ciemną ramą łóżka bardzo ładnie będzie się prezentować jasna pościel, beżowe zasłony i kremowa wykładzina na podłodze. W ramach ożywienia możemy dodać jeden akcent kolorystyczny w postaci ozdobnych świec i wazonów. Meble kolonialne ładnie łączą się także z turkusami i tak modną teraz miętą. Urządzając sypialnię musimy wziąć pod uwagę także ustawienie poszczególnych mebli. Oczywiście głównym bohaterem będzie łóżko. Jeżeli jest duże, to najlepszym rozwiązaniem jest postawienie go pod jedną ze ścian. Wezgłowie powinno przylegać do ściany, a po bokach do łóżka powinien być swobodny dostęp. Zgodnie z zasadami feng shui łóżko nie powinno stać na przeciwko drzwi. Jeżeli mamy taką możliwość to po obu stronach łóżka postawmy po jednej szafce nocnej, na której będziemy mogli kłaść podręczne drobiazgi i lampę do czytania. Fajnym pomysłem do sypialni jest także wstawienie toaletki i wygodnego krzesła. Meble indyjskie posiadają takie elementy i bez większych trudności je dobierzemy.

 


 

Źródła:

 


 

Pamiętając o wygodzie i zachowaniu intymności, w oknach sypialni urządzonej w stylu kolonialnym możemy powiesić ciężkie zasłony, albo bardziej nowoczesne rolety rzymskie. Jeśli ich kolor dobierzemy do koloru narzuty na łóżko, to uzyskamy spójny efekt.

 

Leave a Comment