siatka ogrodzeniowa

Montaż ogrodzenia na terenie budowy

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy spełnić wszystkie wymogi o jakich mowa jest w odpowiednich przepisach. Po pierwsze teren należy ogrodzić, aby zwiększyć zasady bezpieczeństwa, także taki teren budowy należy odpowiednio wyposażyć oraz nie można zapomnieć o tablicy informacyjnej.

Montaż ogrodzenia wokół terenu budowy

panele ogrodzenioweTeren budowy zawsze musi zostać ogrodzony. Takie ogrodzenie powinno posiadać przynajmniej półtora metra wysokości. Poza tym powinien być wykonany z materiału, który będzie zabezpieczał teren przed dostaniem się osób trzecich na budowę. Ogrodzenia tymczasowe na budowie mogą być wykonane z:

 • siatki leśnej
 • paneli ażurowych
 • paneli pełnych

Jeśli chodzi o ogradzanie budowy siatką leśną, to najczęściej obecnie się ja tylko stosuje, gdy mamy do czynienia z dużym terenem, gdzie odbywają się prace. Producent siatki leśnej zapewnia, że jest to trwały i wytrzymały materiał, jednak, siatka leśna nie jest tak stabilna jak ogrodzenia wykonane z modułów panelowych. Lepszym na pewno rozwiązaniem jest ogrodzenie tymczasowe panelowe. Jest ono wykonane z pojedynczych modułów, które umieszcza się na specjalnych betonowych stopkach. Panele łączy się ze sobą przy pomocy drutu lub specjalnych łączeń metalowych. Zaletą ogrodzeń panelowych jest to, że można w każdym miejscu w razie potrzeby wykonać bramę wjazdową. Ogrodzenia panelowe ażurowe montuje się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dobra widoczność, przy wyjeździe z budowy lub przy ruchliwej drodze. Ogrodzenia panelowe pełne zasłaniają to co dzieje się na terenie budowy. Montaż ogrodzeń na terenie jest kluczową sprawą, dlatego należy się zastanowić, które rozwiązanie w przypadku danej budowy będzie najkorzystniejsze.

Rozdzielnica budowlana – czy warto montować ją na budowie?

budowlana rozdzielnica napięciaNa budowie także bardzo ważną jest energia elektryczna, jednak czasem nie wiadomo skąd ja brać, dlatego na terenie budowy najczęściej montuje się rozdzielnice budowlane. Elementy te wykorzystuje się do zasilania terenów budowy, czy też innych obiektów remontowych w tymczasową energię elektryczną. Rozdzielnica budowlana także pełni funkcję rozdzielacza energii elektrycznej, a także zabezpiecza urządzenia przed zwarciami oraz przeciążeniami. Obudowa rozdzielnicy budowlanej może być wykonana z:

 • tworzywa termoutwardzalnego
 • blachy stalowej
 • aluminium

Także na budowie bardzo ważny jest ogranicznik przepięć. Celem tego urządzenia jest ochrona aparatury elektrycznej przed przejściowymi przepięciami oraz zmianą częstotliwości prądu, co może skutkować awarią. Takie przepięcia mogą powstać z wielu powodów, jednym z nich może być uderzenie pioruna. Ogranicznik przepięć można podzielić na trzy rodzaje.

Roboty ziemne jako początek prac budowlanych

roboty ziemnePrzed rozpoczęciem jakichkolwiek prac na terenie budowy, powinno znaleźć się ogrodzenie. Także już podczas prac przygotowawczych oraz robót ziemnych. Szczególnie, że podczas prac jakimi są roboty ziemne, czy to w Olsztynie, czy tez innym mieście korzysta się z ciężkiego sprzętu. Dlatego w takim przypadku ogrodzenie terenu budowy jest jak najbardziej wskazane. Tym ciężkim sprzętem, z którego korzysta się podczas robót zimnych są:

 • spycharki
 • ładowarki
 • koparki
 • samochody samowyładowcze

Roboty ziemne najczęściej na terenie budowy polegają na wyrównaniu terenu, zdjęciu warstwy humusu, oraz na wykonaniu wykopów na przykład pod fundamenty. Czasem do prac przygotowawczych można zaliczyć transport HDS, który zajmuje się dostarczaniem na teren budowy wszelkich materiałów budowlanych, jak i maszyn, które będzie się wykorzystywało podczas budowy.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

 • Dirox – strona internetowa firmy zapewniającej montaż ogrodzeń z siatki
 • E-jan.pl – sklep online sprzedający rozdzielnice budowlane i obudowy metalowe
 • Madax – witryna internetowa firmy oferującej beton towarowy w Olsztynie
 • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym

Podsumowanie

Budowy przede wszystkim nie można rozpocząć od powstawiania ogrodzenia. Także nie można zapominać o żółtej tablicy informacyjnej. Do tego powinno na ternie budowy powstać zaplecze dla pracowników, biuro budowy oraz miejsca składowania materiałów.