Nowoczesne metody druku – ekologiczne, tanie, wysokiej jakości

Mówi się, że historia lubi zataczać koło, jednak reguła ta ma się nijak do nowoczesnych technologii drukarskich. Na przestrzeni lat technika druku ewoluowała i póki co, nic nie wskazuje na to, że rozwój tej dziedziny ma ochotę zwolnić tempo.

Od czasu wynalezienia ruchomych czcionek, w dziedzinie druku zaszła mała – wielka rewolucja. Dziś niemal każda drukarnia, jest w stanie wydrukować dosłownie wszystko – broszury, ulotki, wizytówki, foldery, a nawet wielkoformatowe fototapety. Sam proces, w wielu przypadkach, odbywa się w pełni automatycznie, a rola człowieka zostaje ograniczona do wprowadzenia odpowiednich danych do komputera sterującego pracą maszyny drukarskiej. Drukowanie, nawet dużych nakładów, nie zajmuje dużo czasu, a jakość wydruku zaczyna zbliżać się do ideału. Nie bez znaczenia są także względy ekologiczne. Dzisiejsze techniki druku muszą spełniać szereg norm, które są narzucane nie tylko przez obowiązujące przepisy, ale także przez samych klientów, dla których względy ekologiczne są coraz ważniejsze. Przyjazne środowisku maszyny drukarskie muszą być dostosowane do pracy z ekologicznym papierem, który w całości pochodzi z recyklingu. Stopień białości takiego papieru kształtuje się na poziomie 70 proc. a ze względu na wysoką nie przezroczystość, może być pokrywany drukiem zarówno z jednej, jak i z dwóch stron. Idealnie nadaje się więc do wykorzystania w technice offsetowej oraz cyfrowej.

 

OFFSET – STARE NIE OZNACZA ZŁE

Technika druku offsetowego używana jest już od bardzo dawna, mimo to wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych. Metoda ta przewiduje użycie płaskich form drukowych, które przenoszą obraz na podłoże drukowe. Jakość wydruku, jaką pozwala uzyskać ta technika, stoi na bardzo wysokim poziomie, a sam proces, mimo iż jego wdrożenie jest pracochłonne i kosztowne, przy wydruku dużych nakładów, okazuje się jednym z tańszych.
Skoro offset jest „starą” techniką, można by przypuszczać, że nie spełnia norm ekologicznych. Nic bardziej mylnego. Technika druku offsetowego poddawana jest nieustannej modernizacji. Kiedyś dostępny był jedynie offset wodny, który rzeczywiście nie do końca był przyjazny, zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla pracowników obsługujących maszyny. Wynikało to z konieczności stosowania w procesie wydruku roztworu wodnego, składającego się z wody i alkoholu izopropylowego (IPA), który uważany jest zawiązek szkodliwy. Postęp techniczny sprawił, że IPA był stopniowo wycofywany z użytku, a w momencie pojawienia się offsetu bezwodnego, konieczność stosowania roztworu została całkowicie wyeliminowana.

 

CYFRA – ZNAK NOWYCH CZASÓW

Druk cyfrowy to bodaj najnowocześniejsza metoda wśród wszystkich technik wydruku. Mimo, że popularna „cyfra” nie jest wolna od wad, cieszy się niezwykle dużą popularnością. Wynika to z faktu, że proces przygotowania druku to dosłownie kwestia chwili, wystarczy wprowadzić odpowiednie dane do komputera i… to w zasadzie wszystko. Technika ta, w przeciwieństwie do offsetu, nie wykorzystuje form drukowych. Za przenoszenie obrazu na podłoże drukowe odpowiedzialny jest cylinder, naświetlany wiązką laserową. Kolejną zaletą tej metody jest możliwość personalizacji druku – każda strona może zawierać inną numerację lub element graficzny. Technika cyfrowa śmiało może zostać nazwana ekologiczną, gdyż wyeliminowała konieczność używania farb płynnych. Zamiast nich wykorzystuje się proszek barwiący. Jest też stosunkowo tania, ale pod warunkiem, że mówimy o mniejszych nakładach. W przypadku dużej ilości kopii, tańszy będzie offset.

 


 

Porównanie wyżej wymienionych sposobów druku:

  • proszek barwiący i atrament
  • różnica w czasie przygotowania druku
  • różnica cenowa
  • różnica w jakości dużych wydruków

 


 

Więcej porad i informacji:

  • Druk cyfrowy A3 – Łódzka introligatornia zajmująca się również drukiem cyfrowym wizytówek oraz naklejek
  • Vipro – drukarnia cyfrowa oraz offsetowa z Gdańska posiadająca w ofercie ulotki i plakaty
  • Druk – wikipedia.org

 

9 thoughts on “Nowoczesne metody druku – ekologiczne, tanie, wysokiej jakości”

Leave a Comment