Różne nawierzchnie sportowe

Każdy z nas prawdopodobnie jest w stanie stwierdzić, że nawierzchnia boiska sportowego zdecydowanie odróżnia się od nawierzchni powierzchni, która nie jest wykorzystywana jako profesjonalny teren do uprawiania sportu w konkretnej dziedzinie. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tereny do uprawiania sportu na świeżym powietrzu, np. boisko do piłki nożnej, ich nawierzchnia odróżnia się od zwykłej nawierzchni.

Zasady dotyczące nawierzchni sportowych

bezpieczne nawierzchnie sportoweBez względu na to, czy chodzi o nawierzchnię zewnętrzną, taką, jak wspomniane boisko do piłki nożnej, czy też nawierzchnię wewnętrzną, np. bieżnia halowa do biegów dystansowych, nawierzchnia sportowa przede wszystkim musi charakteryzować się wszechstronnym bezpieczeństwem. Czym wyróżniają się bezpieczne nawierzchnie sportowe? Koniecznie dobrą jakością materiałów, z których są one wykonywane. Materiały, które są wykorzystywane do wykonania nawierzchni sportowej – zarówno tej stosowanej na zewnątrz, jak i tej znajdującej swoje zastosowanie we wnętrzu hal sportowych, muszą charakteryzować się wytrzymałością i odpornością na ścieranie, a jednocześnie nawierzchnie te muszą posiadać odpowiednie atesty potwierdzające, że spełniają one w pełni wszelkie wymagane normy europejskie i ogólnoświatowe. Nawierzchnie sportowe nie mogą być traktowane w taki sam sposób, jak nawierzchnie wykorzystywane w zwykłych warunkach, nawet jeśli chodzi o wykładziny, którymi wykładane są podłogi siłowni.

Sport, aby dawał odpowiednie efekty, musi być uprawiany w bezpiecznych warunkach. Na warunki te składają się absolutnie wszystkie czynniki, które oddziałują na sportowca i jego komfort, w którym może on najlepiej wykorzystać możliwości i umiejętności, jakimi dysponuje. Nawierzchnia, na której dany sport jest uprawiany, jest jednym z najważniejszych oddziaływań.