Sposób na wykorzystanie energii wiatru

Rosnące zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju formy energii sprawia, że inwestorzy coraz częściej decydują się na rozwiązania niestandardowe. Obecne sposoby pozyskiwania ciepła czy prądu obejmują spalanie paliw konwencjonalnych. Proces ten jest nieekologiczny oraz coraz mniej opłacalny ze względu na dostępność potrzebnych surowców. Właśnie dlatego coraz chętniej wybierane są rozwiązania alternatywne obejmujące odnawialne źródła energii.

Typy farm wiatrowych

trafo platformy na farmy wiatroweMożna do nich zaliczyć chociażby fotowoltaikę, pompy ciepła czy biogazownie. Niemniej jednak bardzo popularne są również elektrownie wiatrowe, które mogą być posadowione na lądzie jak i również na morzu. W drugim przypadku bardzo dobrze sprawdzą się trafo platformy na farmy wiatrowe, które pozwalają zapewnić spójność całej konstrukcji offshore. Najważniejszym elementem morskiej elektrowni wiatrowej jest fundament. Musi on być bowiem dostosowany przede wszystkim do ukształtowania dna. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej stateczności oraz bezpieczeństwa konstrukcji. Warto wspomnieć, że instalacje typu offshore charakteryzują się lepszymi parametrami jeśli chodzi o uzysk energii. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że na morzu mocniej wieje wiatr. Nie ma również żadnych przeszkód, które mogą powodować zaburzenia jego przepływu.

Wszystko to sprawia, że na otwartej przestrzeni z reguły montowane są turbiny o większej mocy niż na lądzie. Ważnym zagadnieniem jest również przetworzenie wytworzonej energii na postać użyteczną oraz jej przesył na ląd. W tym celu niezbędne jest stosowanie odpowiednich transformatorów, a także instalacji kablowych. Te są z kolei najczęściej ułożone na dnie morskim. Jak widać obecnie bardzo często do produkcji energii wykorzystywane są odnawialne źródła.