palący się węgiel

Sposoby na ogrzanie domu i mieszkania – od tradycyjnych po nowoczesne

Ogrzewanie domu jest bardzo ważna sprawą podczas użytkowania naszego domu lub mieszkania. Można zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie lub te nowocześniejsze. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz od tego jaka instalacja będzie pasowała do wystroju naszego domu lub mieszkania.

Centralne ogrzewanie w Łodzi napędzane węglem kamiennym

centralne ogrzewanieChyba najbardziej znanym sposobem ogrzewania domu jest centralne ogrzewanie. Takie ogrzewanie polega na wytworzeniu ciepła w jednym miejscu, a następnie przekazaniu go poprzez czynnik do odbiorników w każdym pomieszczeniu. Odbiornikami najczęściej są grzejniki, czynnikiem woda, a miejscem, które produkuje ciepło – kocioł. W jednym z domów centralne ogrzewanie w Łodzi jest napędzane paliwem w postaci węgla kamiennego. W tym przypadku kocioł takiego ogrzewania powinien znajdować się w osobnym pomieszczeniu, do którego doprowadzony sjest komin spalinowy oraz wentylacyjny. Podczas pracy kotła zostaje wydzielany pył węglowy, który osadza się dokoła. Dlatego tak ważne jest osobne pomieszczenie. Takie miejsce – kotłownia stanowi również miejsce składowania opału. W tym przypadku węgla kamiennego.

Kto założy nam przyłącze gazowe w Łodzi?

przyłącze gazoweInnym paliwem, które może produkować ciepło w naszym centralnym ogrzewaniu jest gaz. Jeśli nie mamy podłączonej instalacji gazowej potrzebne jest nam przyłącze gazowe. Przyłącza gazowe w Łodzi są instalowane poprzez firmy prywatne. Jednak może być również montowana przez ekipę z gazowni. Jednak na taką usługę trzeba dłużej czekać, bo aż do miesiąca. W przypadku prywatnych firm wykonywane są one od praktycznie od ręki.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

ogrzewanie podłogoweJednym z nowocześniejszych rodzajów ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe może być:

  • wodne,
  • elektryczne.

To jakie wybierzemy zależy od nas. Ogrzewanie elektryczne zajmuje mniej miejsca, poza tym jego montaż jest łatwiejszy, wystarczy rozłożyć maty grzewcze oraz podłączyć je do sieci elektrycznej. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego cała instalacja jest podłączana do centralnego ogrzewania. Do montażu tejże instalacji potrzebny jest kocioł, a więc sam montaż już jest droższy. Poza tym instalacja wodna jest grubsza, a więc wysokość pomieszczenia zmniejszy się znacząco. Jednak eksploatacja ogrzewania podłogowego wodnego jest tańsza. Aby instalacja była wydajniejsza należy omijać miejsca na stałe zastawione, np. w łazience, tam gdzie będzie stała wanna lub brodzik. Ogrzewanie podłogowe pozwala na równomierne ogrzewanie pomieszczenia. Ciepło, które jest wytwarzane nie powoduje poparzeń stóp. Jednak podczas doboru podłogi, należy zwrócić uwagę, czy będzie ona nadawała się do ogrzewania podłogowego.

Jakie pompy ciepła są instalowane w Łodzi?

pompy ciepłaPompy ciepła są to urządzenia, które służą do pozyskiwania ciepła z dolnych źródeł, którymi jest:

  • powietrze,
  • woda,
  • grunt.

Pompy ciepła wykorzystują nienaturalny przepływ ciepła, z miejsc o niskiej temperaturze ciepło przepływa do miejsc z wysoką temperaturą. Jest to możliwe dzięki zewnętrznej energii mechanicznej. Ciepło jest przekazywane ciekłemu czynnikowi, a następnie dzięki sprężarce zamienione na gaz. Jedna z firm montuje takie pompy ciepła w Łodzi, której dolnym źródłem jest grunt. Jest to najpopularniejszy rodzaj tego urządzenia. Instancja, która czerpie ciepło z gruntu składa się z rur umieszczanych pod warstwa ziemi w sposób poziomy lub pionowy. Montaż poziomy jest łatwiejszy. Rury umieszcza się poniżej warstwy przemarzania grunty. W przypadku gdy brakuje nam miejsca na działce możemy zamontować instalację pionową. Jest to droższa inwestycja ponieważ potrzebny jest nam specjalistyczny sprzęt, który wykona odwiert. W tym przypadku lepiej jest wykonywać taką instalację przed rozpoczęciem budowy domu, ponieważ łatwiejszy jest dostęp na działkę dla maszyn wykonujących odwiert.


Tekst powstał z pomocą


Podsumowanie

Istnieje wiele możliwości i rodzai założenia instalacji ogrzewania naszego domu lub mieszkania. Ogrzewanie może być tradycyjne lub nowoczesne. Zazwyczaj za ogrzewanie nowoczesnym idzie w parze również jego energooszczędność, co sprawi, że rachunki za ogrzewanie będą niższe.