Sposoby na okres menopauzy

W życiu każdej kobiety przychodzi ten czas, kiedy musi zmierzyć się z menopauzą. W organizmie dokonują się zmiany hormonalne, które w znaczący sposób wpływają na jakość życia. Jak sobie z tym poradzimy zależy od nas jednak dużą rolę odgrywa wsparcie najbliższych osób w otoczeniu.

Złagodzenie i sposoby na objawy menopauzy

sposób na menopauzęWiele objawów ma charakter tymczasowy. Czasami ciężko znaleźć nam jeden konkretny sposób na menopauzę, a często są to bardzo proste i szybkie naturalne sposoby. Jeżeli ktoś pali papierosy należy je rzucić. Palenie zwiększa ryzyko chorób serca, nowotworów i wielu innych problemów zdrowotnych. Na uderzenia gorąca pijmy chłodną wodę oraz spróbujmy określić co je wywołuje. Wyzwalaczami mogą być kofeina, pikantne potrawy, alkohol, stres czy też zbyt wysoka temperatura otoczenia. Żeby poradzić sobie z nocnymi potami należy utrzymywać niską temperaturę w sypialni. Dodatkowo można spać w lekkiej koszuli, oraz często odwracać poduszę, aby głowa zawsze spoczywała na chłodnej stronie. Unikanie kofeiny i picia zbyt dużej ilości alkoholu pomoże nam w walce z utrudnionym zasypianiem. Nie wskazany jest również wysiłek fizyczny tuż przed snem. Najlepiej ustalić sobie regularny rytm tak, aby budzić się i zasypiać o stałych porach, nawet w weekendy. Wycisz się przed snem czytając książkę, słuchając muzyki, bądź też po prostu wypoczywając. Wykorzystywanie technik relaksacyjnych zredukuje nasz codzienny stres. Aby uniknąć przybierania na wadzę należy stosować się do zrównoważonej diety opartej między innymi na dużej ilości owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Ograniczyć trzeba natomiast nasycone tłuszcze, oleje i cukier. Regularne ćwiczenia pomogą nam zapobiec schorzeniom związanym ze starzeniem się i otyłością. Menopauza wywołuję lęk i depresję. Dlatego też nie można zamykać się w domu, trzeba wyjść do ludzi i spędzać z nimi jak najwięcej czasu.

Istotną pomocą przy menopauzie jest wsparcie ze strony partnera, rodziny i bliskich przyjaciół. Każda kobieta w danym wieku doświadcza mniej lub bardziej nasilonych objawów menopauzy. Można nauczyć się radzić sobie z nimi w bardziej naturalny sposób jednakże, gdy stwierdzimy, że jakiś objaw się nasila powinniśmy udać się na konsultację z lekarzem.