W co powinna być wyposażona przestrzeń publiczna

Przestrzeń publiczna to miejsca dostępne powszechnie. Takie miejsca są zazwyczaj nieodpłatne. Służą zaspokojeniu potrzeb mieszkańców i poprawieniu ich jakości życia. Takie miejsca nie powinny obyć się bez właściwego wyposażenia, które zapewni lepszy wypoczynek w przestrzeni publicznej.

Niezbędny element przestrzeni publicznej czyli kosze uliczne.

Przestrzeń publiczna powinna przede wszystkim stawiać na czystość. W jej zachowaniu służą kosze uliczne, które mogą być wykonane z :

 • plastiku,
 • metalu,
 • żeliwa,
 • betonu.

Występują w ciekawych formach i kolorowych barwach. Często też posiadają daszek, który chroni przed opadami atmosferycznymi oraz przed wywiewaniem śmieci. Najczęściej są stosowane kosze metalowe, które mogą być umieszczone na słupku lub mogą stać bezpośrednio na ziemi. Dobrze by kosze uliczne komponowały się z otoczeniem. Śmietniki często mają dołączoną obejmę oraz popielniczkę. Materiał, z którego są wykonane powinien być odporny na warunki atmosferyczne i na promieniowanie UV. Da to koszom gwarancje na dłuższy okres ich użytkowania.

Odpoczynek na ławce.

Kolejnym nieodzownym elementem krajobrazu przestrzeni publicznej są ławki. Ławka jako obiekt małej architektury służy do siedzenia. Istnieje wiele rodzajów ławek, zależnie od tego gdzie się je umieszcza. Ławki można podzielić na:

 • ławki miejskie,
 • parkowe,
 • ogrodowe.

Ławka betonowa sprawdza się najlepiej w przestrzeni publicznej, ze względu na swoja odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ławka nowoczesna czy modernistyczna doskonale sprawdza się w przestrzeni miejskiej, wzbogacając estetycznie tą przestrzeń.

Gdzie postawić rower?

Podczas jazdy na rowerze, często można odpocząć w parkach miejskich. Dzięki coraz większej popularności tego typu sportu, w przestrzeni publicznej można znaleźć coraz większą liczbę stojaków na rowery. Stojaki na rowery mogą być tradycyjne, metalowe, ale coraz częściej wzorownicy stawiają na nowoczesne kształty, które wcale nie przypominają stojaków na rowery. Dobrze by stojak na rowery był tak zaprojektowany, by umożliwione było przypięcie pojazdu do niego.

Coś dla dzieci.

Place zabaw dla dzieci najczęściej są wydzielonym, ogrodzonym miejscem przeznaczonym do zabaw dla dzieci. Wyposażenie takiego miejsca najczęściej stanowią:

 • huśtawki,
 • zjeżdżalnie,
 • piaskownice,
 • karuzele,
 • drabinki.

Fajne i ciekawe miejsce do zabawy dla dzieci osiągnąć można dzięki profesjonalnym projektom, często z wyobraźnią. Dobrze by plac zabaw zawierał uwzględnienie potrzeb dziecięcych oraz ich rodziców. Należy również uwzględnić zmienne warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu. Nie należy zapominać o uwzględnieniu kwestii bezpieczeństwa takiego placu. Elementy znajdujące się na placu powinny być dostosowane do docelowej grupy wiekowej dzieci korzystających z danego placu. Duża liczba wypadków do jakich dochodzi na placu zabaw wynika ze źle zaprojektowanych urządzeń, czy źle konserwowanych. Według ustawy Prawo Budowlane place zabaw są elementami małej architektury. Nie ma żadnych przepisów, które by regulowały certyfikację i atestowanie urządzeń na palce zabaw. Jedynie sprzęt znajdujący się na palcach zabaw przy szkołach powinien mieć takie atesty. Istnieją również linowe place zabaw dla dzieci. Na takich placach dominują struktury z połączonych ze sobą lin. Taki rodzaj zabawy rozwija spryt i kreatywność u dzieci oraz wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny dzieci. Najpopularniejsze urządzenia na takim palcu to:

 • zestawy liniowe,
 • piramida linowa,
 • kopuła linowa.

Specjalne liny są wysoce odporne na warunki atmosferyczne. Można budować z nich wysokie konstrukcje, jednocześnie zachowując zgodności z normami.


 

Źródła:


 

Słowem podsumowania:

Przestrzeń publiczna stanowi nieodzowny element funkcjonowania w mieście. Służy m. in. do wypoczynku, czy rekreacji. W lepszym korzystaniu z tej przestrzeni pomagać maja odpowiednie elementy małej architektury. Również w przestrzeni publicznej można znaleźć coś dla dzieci.

Leave a Comment