Zalety używania energochłonnych barier linowych

W niektórych miejscach spotkać można nietypowe bariery energochłonne, które nie są wykonane z kawałka stali, lecz składają się ze słupków połączonych stalową liną. Taka bariera jest wyjątkowo skuteczna, gdyż jest w stanie utrzymać nawet pędzący pojazd ciężarowy, jednak nie wszyscy są przekonani co do tego, czy jest tak bardzo bezpieczna.

Czy linowa bariera energochłonna jest bezpieczna?

bariery energochłonne linoweOgromną zaletą takiej bariery jest fakt, iż jest ona niedroga oraz łatwa w naprawie, gdy dojdzie do uderzenia. Nawet jadący z dużą prędkością samochód nie wypadnie poza drogę, gdy stanie mu na drodze taka bariera, która składać może się z kilku lin metalowych o bardzo dobrych parametrach, która zamocowana jest na setkach, a czasem tysiącach słupków, na które rozkłada się cała działająca na barierę silą. To własnie dzięki czemu ta bariera jest taka skuteczna. Nawet zrywając okoliczne słupki ,bariera nadal ma solidne podstawy i dobrze chroni przed wypadnięciem z drogi, a w niektórych przypadkach, na przykład na skalistych urwiskach, może okazać się to wręcz kluczowe. Stosowane coraz częściej bariery energochłonne linowe okazują się dobrym pomysłem. Administratorzy dróg, które przebiegają w wyjątkowo niebezpiecznych miejscach często decydują się na taki krok. Chroni to auto przed upadkiem z urwiska lub stoczeniem się po zboczu góry w przypadku wypadnięcia z drogi, którą się przemieszczamy.

Stalowe liny są na tyle wytrzymałe, że nawet działające na nie przeciążenia w postaci samochodów ciężarowych rozpędzonych do maksymalnej dozwolonej prędkości nie są w stanie ich zerwać, a z czasem, dzięki powstawaniu tarcia, pojazd wytraca swoją prędkość, wraca na odpowiedni tor i można odzyskać nad nim kontrolę. To przyczyni się do znacznej poprawy jakości bezpieczeństwa na różnych trasach.